Jakie buty do biegania?

Szukacie butów biegowych, a może jakiś przydatnych wskazówek na początek ? 

Jakie buty do biegania?

Jakie buty do biegania wybrać –  AzylBiegacza pomoże.

 

Zanim podejmiesz decyzję o rozpoczęciu treningów biegowych, pierwszą podstawową rzeczą jest dobrać odpowiednie buty do biegania. Najważniejsze w bucie biegowym są stabilizacja i amortyzacja.

 

Amortyzacja w butach do biegania

PODESZWA – najczęściej biała, spodnia część buta, wykonana z pianki, służy jako amortyzacja. Jej zadaniem jest chronić stopę, stawy przed kontuzjami spowodowanymi uderzeniem o podłoże w trakcie biegu. Niewskazane jest korzystanie z butów codziennego użytku do biegania, bo może doprowadzić to do poważnej kontuzji uniemożliwiającej trenowanie.

Buty na asfalt czy buty w teren?

Zacznijmy od tych bardziej popularnych, powszechnie znanych jako buty na asfalt: są one przeznaczone na podłoże o stałej budowie. Charakterystyczną ich cechą, najprościej mówiąc jest płaska guma na podeszwie (no może nie idealnie płaska, bo zwyczajnie ślizgalibyśmy się na naszych trasach biegowych), która jest wzmocniona i przez to bardziej odporna na ściernie.

W naszym sklepie AzylBiegacza, posiadamy wiele marek butów przeznaczonych na asfalt. Są to marki Brooks , Mizuno, Asics, New Balance, Saucony

Znacznie różniące się od nich buty trailowe, wyposażone są w charakterystyczne, najczęściej gumowe zęby na podeszwie. Ich zadaniem, jest zwiększona przyczepność na niepewnym podłożu. Co rozumiemy przez niepewne podłoże?  Są to wszelakie trasy leśne, szutrowe, sypkie np. piaskowe, czy błotniste. Wykorzystanie tego rodzaju obuwia biegowego na trasie asfaltowej jest bardzo niewskazane ze względu na wysoką ścieralność wystających zębów.

Przykładem takich butów są: Altra Lone Peak, Saucony Peregrine, Mizuno Wave Daichi, Brooks Cascadia.

Amortyzacja butów biegowych to przede wszystkim bezpieczeństwo.

Tematyka amortyzacji jest bardzo obszerna i najlepiej porozmawiać o tym z doradcą w naszym sklepie AzylBiegacza, ponieważ dużo jest tu uzależnione od takich czynników jak: waga użytkownika, poziom zaawansowania czy podatność na kontuzje i wiele innych.

Mówiąc – amortyzacja - najlepiej jest to rozgraniczyć na trzy poziomy:

Buty biegowe wysoka amortyzacja:

Najwyższy z trzech poziomów przeznaczony jest przede wszystkim dla biegaczy o wyższej wadze, osób bardziej podatnych na kontuzje lub tych, którzy te kontuzje przeszli i chcą w bardzo bezpieczny sposób wrócić do biegania.

Przykładami takich butów są modele: 

Brooks Glycerin

ASICS Nimbus

Mizuno WaveSky

New Balance 1080

Saucony Triumph

Buty biegowe średnia amortyzacja:

Najczęściej wybierane przez nowych biegaczy. Za sprawą optymalnej amortyzacji, nadają się one na większość biegów, zapewniając bezpieczeństwo oraz komfort w użytkowaniu. Jest ich najwięcej i są to najbardziej uniwersalne buty, czyli mogą służyć do treningów, jak również dla początkujących, jako but startowy.

Przykładami butów biegowych o średniej amortyzacji:

Brooks Ghost

Asics Cumulus

Mizuno Wave Rider

New Balance 880

Saucony Ride

Buty biegowe niska amortyzacja:

Buty często wykorzystywane w startach, dla bardziej zaawansowanych biegaczy, którym zależy przede wszystkim na lekkości podczas zawodów. Buty z niską amortyzacją są bardziej dynamiczne

Przykładami butów o niskiej amortyzacji są:

Mizuno Wave Shadow

Saucony Kinvara

Brooks Ravenna

Jeżeli nie jesteś pewien jakie buty do biegania wybrać, zapraszamy do naszego sklepu AzylBiegacza w Poznaniu przy ul. Gdyńska 4, zmierzymy i najlepiej jak potrafimy doradzimy w zakupie idealnych butów dla CIEBIE.

 

 

ZAPRASZAMY,

AZYLBIEGACZA
SKLEP Z PASJĄ

Blog

zwrot 30 dni 14 i 7 dni zwrotu Dotyczy zakupów online i w sklepie stacjonarnym
bezpieczna płatność Bezpieczna Płatność Gwarancja bezpieczństwa w czasie wykonywania transakcji
łatwy kontakt Łatwy kontakt Wsparcie dla kientów
Copyright © 2020 Azyl Biegacza
created by akedo